Kommenteeri

Kuidas valida suuski?

Kuidas valida õiget suuska? Mida on oluline suuskade valikul teada?
Õige suusapaari valik võib tunduda raske, kuid kui sõidustiili valik ja muud olulised nüansid on teada, on valiku tegemine lihtne.

Paluküla terviserada

SÕIDUSTIIL

Enne suuskade ostmist otsusta millist stiili suusatreeningutega alustad, sõidustiilist sõltub, kas otsid klassikasuuski või uisusuuski ehk vabatehnika suuski. Võimalik on kasutada ka mõlemat stiili vaheldumisi, sel puhul saab valida universaal- ehk combisuusa.

Suusaradadel jääb kõige enam silma vabatehnikas suusatajaid, peamiselt seetõttu, et uisusuusk tekitab hoolduse mõttes kõige vähem muret. Klassikasuusk vajab pidamismääret, mis vajab hea sõidukogemuse saavutamiseks välistemperatuuri muutudes igakordset ülevaatamist.

SUUSAPOOD

Kui suusastiili valik on otsustanud, läheb põnevamaks ehk detailsemaks või vastupidi lihtsamaks. Suusa valikul soovitame kasutada spetsialisti abi, selleks on hea võimalus külastada suusapoode, sellised poed tunneb ära laia suusavaliku ja suusahoolduse teenuse pakkumise järgi. Suusapoes on spetsialistidel spetsiaalne seade, mille abil on lihtne õige pikkuse ja painduvusega suuski valida, selleks on oluline teada oma pikkust ja kaalu. Pikkus on seotud suusa pikkuse ja kaal suusa painde valikuga. Suusa valikut saab edukalt teha aga ka iseseisvalt.

SUUSAD

Nii klassika- kui uisusuusa valikul on oluline leida õige pikkuse ja painduvusega suusk.

SUUSA PIKKUS

Suusa pikkuse valemis on kaks muutujat - sõidustiili koefitsent ja suusataja pikkus, koefitsent on varieeruv 10 cm ulatuses, kuna erinevad tootjad toodavad erineva pikkuse vahemikuga suuski. Combisuusa valikul lähtu vabatehnika suusa valimise valemist.

sõidustiilpikkus
klassikasuusksuusataja pikkus + 15-25 cm
uisu- ehk vabatehnika suusk / universaal- ehk combisuusksuusataja pikkus + 0-10 cm

SUUSA JÄIKUS / PAINDUVUS

Sobiva jäikuse ehk painduvusega suusa valiku ja klassikasuusa puhul määrdepesa ehk pidamismäärde ala saab määrata paberilehe testiga. 

Paberilehe testiks vajad lisaks suuskadele A4 paberileht, markerit, siledat pinda ja abilist.

Paberilehe test:

  1. Leia suusal raskuskese ehk tasakaaluasend ja märgi see suusa küljele.
  2. Aseta suusad tasasele ja kõvale alusele, aseta suusa keskkoha alla paberileht ja astu suuskadele nii, et varbad on raskuskeskme kohal.
  3. Seisa suuskadel nii, et keharaskus on võrdselt mõlemal suusal ja palu kaaslasel liigutada paberilehte suusa all edasi-tagasi.

Paberilehe testi positiivne tulemus ehk suusa sobivus:

sõidustiilkahel jalal seistesühel jalal seistesühe jala päkal seistes
klassikasuuskpaber liigub kannast alates ca 60 cm ettepoole. See on pidamismäärde tsoon ehk määrdepesapaber ei liigupaber ei liigu
universaal- ehk combisuuskpaber liigub ca 60-70 cmpaber liigub natukene ainult talla allpaber ei liigu
uisu- ehk vabatehnikasuuskpaber liigub 60-80 cmpaber liigub 30-50 cmpaber liigub ainult talla all

Klassikasuusa puhul vali kahtluse korral pigem pehme paindega, kui jäik suusk. See tagab suusa kindla pidamise tõusudel aga ka suusataja väsimisel.

SUUSAHOOLDUS

Suuskade kestvuse ja libisemise tagamiseks on oluline suuski regulaarselt hooldada. Kui endal suusahoolduse vahendid ja tehnika puudub, on kõige lihtsam ja mõistlikum hoolduse saamiseks pöörduda lähimasse spordipoodi või teenusepakkuja poole. 

SUUSAKEPID

Sarnaselt suuskadele oleneb keppide pikkus sõidustiilist. Klassikakepid ulatuvad maast õlanukini, uisutehnika kepid kõrvanibuni. Mägisemal maastikul suusatamiseks võid eelistada lühemaid keppe. Hea libisemisega ja tasasel maastikul eelista pikemaid keppe. Oluline on, et jõuad keppidega tõugata.

sõidustiilpikkus
klassikakeppsuusataja pikkus x 0,85
universaal- ehk combikeppsuusataja pikkus x 0,88
uisukepp ehk vabatehnika keppsuusataja pikkus x 0,9

SAAPAD JA SIDEMED EHK KLAMBRID

Saabaste ja klambrite valikul eksitakse kõige vähem. Õige saapa ja klambri valik tagab õige suusatunnetuse, mis omakorda tagab suusanaudingu.

sõidustiilsaabas
klassikasaabassaabas on madal, et tagada liikuvus ja pehme tallaga, et see päka alt painduks.
universaal- ehk combisaabassaabas on poolkõrge või kõrge, et uisusammu puhul oleks jalg toetatud ja tald on pigem pehme, võimaldamaks sooritada klassikasammu.
uisu- ehk vabatehnikasaabassaabas on kõrge, et tagada külgedele liikudes jalale toetus ja jäiga tallaga, et tagada tugev ja stabiilne tõuge.
Sidemeid ehk klambreid on kahte tüüpi - SNS ja NNN. 

  • SNS klamber (Salomon, Atomic) klamber on ühe soonega
  • NNN klamber (Fischer, Alpina, Madshus, Rossignol) kahe soonega 

Oluline on seega klambri ja saapa ostmisel arvestada, et nad teineteisega sobituks.

SUUSARIIETUS

Suusariietuse valikul eelista võimalusel spetsiaalselt suusatamiseks toodetud rõivaid. Suusariietus on disainitud selliselt, et see juhib nahapinnalt niiskust, on kerge, õhuke, veniv, mugav ja vastupidav. Suusaspetsiifilisele riietusele lisaks on oluline lähtuda kihilisusest.

kihtriietus
I kihtVastu ihu liibuv kiht, nt spordipesu. Kihi eesmärgiks on niiskust keha pinnalt ära juhtida, vali seega kiiresti kuivav, hästi ventileeriv riietus. Väldi puuvilla, vali tehiskiust nt polüester või villasegust materjal.
II kiht

Soojendav kiht, nt fliispusa. Kihi eesmärgiks on juhtida niiskust ülemistesse kihtidesse, vali seega kiiresti kuivavad, hingavad ja kehatemperatuuri hoidvad riided. Väldi puuvilla, eelista fliis- ja mikrofliismaterjali.

NB! Selle kihiga reguleeri kehasoojust st külmema ilma korral paksem ja soojema ilma korral õhem ese.

III kihtKaitsev kiht, nt vee-ja tuulekindel jakk. Kihi eesmärgiks on kaitsta suusatajat vihmase ja tuulise ilmastiku eest. Vali vett- ja tuultpidav aga sealjuures hingav ja materjali mahult õhuke riietus. Õhuke riietus toetab liikuvust.

Müts: Vali kergem, vajadusel osaliselt tuultpidav aga õhku läbilaskev müts.

Kindad: Vali peopesast õhemad ning pealt tuultpidavad kindad. Kindaid varu erineva ilma ja suusatamise intensiivsuse tarvis mitu paari - õhemad ja paksud.

Sokid: Vali villaseguseid või froteepõhjadega sokke.


SUUSARADA

Üle Eesti annab suusaradadest kõige parema tervikpildi Eesti Tervisaradade veebileht terviserajad.ee, veebilehel on kuvatud suusaraja seisukord ja rajal pakutavad teenused. Oma koduraja kohta tasub lisa uurida koduraja veebilehelt või sotsiaalmeedia lehelt, tihti korraldatakse terviseradadel ka suusakoolitusi ja võistlusi, millest on arendav ja tore osa saada.

SUUSAÕPE

Väga hea valik suusaõppe videoid on koondatud Eesti Tervisarajad veebilehele.

Blogipostituse koostas Alari Remmelg, Hiiumaa jooksugrupi eestvedaja, endine laskesuusataja.

Lisa kommentaar

Email again: